خیلی از مواقع شده که دیدم دوستان برای رایت ایزو در فلش دچار مشکل شدن و دنبال برنامه های گرافیکی میگردن که این مشکلشون رو حل کنه ولی راه ساده تری هم هست که میخام تو این پست یعنی رایت ایزو در فلش با دستور dd در لینوکس رو بهتون آموزش بدم.

رایت ایزو با دستور dd

 

رایت ایزو در فلش با دستور dd

اول بهتون تذکر بدم این دستور رو الکی وارد نکنید و از درست بودن اون اطمینان حاصل کنین چون در غیر اینصورت ممکنه به فایل های شما آسیب وارد بشه ولی ۱۰۰ درصد خودم همیشه از این دستور بدون مشکل استفاده میکنم و مشکلی به وجود نمیاد:))

خب برای این کار اول باید آدرس فلش و آدرس فایل ایزو رو پیدا کنید برای راحتی کار سعی کنید فایل ایزو رو تو home قرار بدین .

 

بدست آوردن آدرس فلش (برای این کار فلش رو به سیستم متصل کنید و حالا در ترمینال lsblk رو وارد کنید و اینتر بزنید اینجا تمام حافظه های شما رو نشون میده معمولا فلش اسمی شبیه sdb یا sdc داره  )

 

فرمت کردن فلش (حالا برای اطمینال یک بار فلش خودتون رو فرمت کنید برای فرمت میتونین از gparted استفاده کنید یا اینکه حالا که شما با دستور بالا اسم فلش خودتون رو پیدا کردین میتونین با دستور زیر در ترمینال فلش رو فرمت کنید) :

به جای sdb باید آدرس فلش خودتون رو وار کنید.

 

حالا باید فلش  خودتون رو unmount کنید :

به جای sdb آدرس  فلش  خودتون رو وارد کنید.

 

حالا میریم سراغ دستور dd و رایت ایزو در فلش (با فرض بر این که فایل ایزو در پوشه Downloads در مسیر home قرار داره)

خب دستور بالا بطور خلاصه داره میگه فایل ایزو من در مسیر home و پوشه Downloads قرار داره و اسم فایل ایزو archlinux.iso هستش راستی home با ~ نمایش داده میشه و در مرحله بعدی میگیم آدرس فلش ما /dev/sdb هستش که ممکنه برای شما فرق کنه و بالا بهتون گفتیم چطوری بفهمین این موضوع رو و در مرحله آخر گفتیم با سرعت  ۴ مگ فایل ایزو رو رایت کنه در فلش.

 

کار تمامه فقط باید چند دقیقه صبر کنید تا کار به اتمام برسه و پیام تکمیل کار براتون بیاد.

 

توجه داشته باشید با این روش فقط میشه ایزو های لینوکس رو در فلش رایت کرد و برای ایزو های ویندوز کاربرد نداره. . . و عواقب استفاده نادرست از این دستور با شما هستش.

 

در ضمن اگه تو نصب اوبونتو به صورت uefi مشکل دارین کافیه به این لینک برین.