امروز میخام آموزش نصب و پیکربندی zsh رو براتون توضیح بدم قصد ما کوچ کردن از شل قدیمی bash به zsh هستش حتما میدونین شل چیه! همانطور که میدانید زبان هسته (kernel) سیستم عامل صفر و یک می باشد، در حقیقت ما به کمک شِل با هسته سیستم عامل صحبت میکنیم و به آن دستور میدهیم. در واقع شِل مترجم ما می باشد.

how install zsh

حال، برای این که بتوانیم یک ترمینال زیبا و کاربردی ( با plugin ها و theme های مختلف ) برای کارهای متفاوت داشته باشیم شروع میکنیم به نصب و پیکربندی zsh پس با من همراه باشید. اول بیاین بررسی کنیم اصلا مزیت zsh نسبت به bash چیه؟

 

۱= انتخاب ساده تر دایرکتوری ها

در هنگام اجرای دستورانی مانند cd و یا ls که قرار هست با لیست دایرکتوری ها کار کنیم با زدن ۲ بار کلید TAB بین فایل ها و فولدر ها جا به جا شویم و یکی را انتخاب کنیم.

۲= خلاصه کردن نام دایرکتوری ها

در هنگام اجرای دستورانی مانند cd و یا ls که قرار هست با لیست دایرکتوری ها کار کنیم دیگر لازم نیست نام کل فولدر یا فایل را بنویسید، کافیست یک یا چند حروف اول آن را نوشته و با زدن Tab همه آن را تکمیل کنید مثالا برای رفتن به دایرکتوری cd /Downloads/iman/saman شما کافیه اونو به این صورت بنویسید و TAB رو بزنید : cd /Do/im/sa جالب نیست؟

۳= دارای تاریخچه هوشمند

شما میتوایند با زدن کلید بالا و پایین بعد از دستوری که در گذشته استفاده کرده اید به تاریخچه آن دسترسی پیدا کنید مثالا وقتی cd رو بزنین و دکمه های جهت نما بالا و پایین رو فشار بدین به دستور های قبلی که با cd اجرا کردین دسترسی پیدا میکنین و میتونین اونو انتخاب کنین.

۴= مخفف های مفید برای بازگشت از دایرکتوری ها:

در zsh مخفف ( alias ) های مفید بسیار زیادی وجود دارد و خود من به شخصه از طرفدارهای ( .. ) و ( … )‌ و ( ….‌ ) هستم که به ترتیب ۱ ،‌۲ و ۳ دایرکتوری به عقب برمیگردند. مثلا (../.. cd ) برابراست با ( … ).

 

نصب zsh

خب در بالا فقط تعداد کمی از امکانات زیاد zsh رو معرفی کردیم ولی فک کنم قانع شدین ازش استفاده کنین پس برای نصب اون با من همراه باشید :

برای خانواده بزرگ آرچ :

برای دبیان بیس ها :

اگه از توزیع دیگه ای استفاده میکنین به کمک این صفحه پیش برین.

 

تغییر شل پیش فرض لینوکس

برای این کار باید از chsh استفاده کنیم تا شل پیش فرض رو تغییر بدیم یعنی از بش به zsh برای اینکار ترمینال رو ببندین و دوباره باز کنین حالا echo $SHELL رو وارد کنین توش باید چیزی شبیه این رو به شما نشون بده /usr/bin/bash خوب همونطور که میبینین هنوز شل پیش فرض بش هستش اگه zsh بود از این مرحله عبور کنین اگه نه باید دستور زیر رو بزنید:

حالا یک بار لاگ اوت کنین و وارد ترمینال بشین میبینین که شل پیش فرض به zsh تغییر کرده.

توجه : تو بعضی ترمینال ها باید تو تنظیمات پروفایل هم تغییر بدین مثالا تو کنسول از قسمت settings و edit profile باید در قسمت command شما /bin/zsh رو وارد کنید مانند تصویر زیر :

آموزش نصب zsh

 

آموزش نصب فریمورک oh my zsh

این فریمورک رو برای راحتی کار باید نصب کنین تا خیلی راحت بتونین تم و پلاگین های کاربردی رو نصب و مدیریت کنید برای اینکار دستور زیر رو در ترمینال وارد کنیم :

 

بعد از انجام این کار oh-my-zsh در پوشه oh-my-zsh‍‍./~ نصب می شود و ازین به بعد تمام theme ها و plugin های شما در این پوشه قرار میگیرند. برای تنظیم این فریمورک فایل zshrc. که در این آدرس می باشد zshrc./~ را باز کنید (این فایل و پوشه مخفی هستن برای نمایش Ctrl + h رو بزنید )

توجه : با نصب این فریمورک شما به چندین تم و پلاگین دسترسی پیدا میکنین که به صورت پیش فرض همراه این فریمورک یعنی oh my zsh نصب میشه که کافیه فقط نام اونها رو در کانفیگ ذکر کنید همونطور که میدونین کانفیگ در هوم شما به اسم zshrc. وجود داره اونو باز کنین وقتی بازش کردین plugins رو سرچ کنید در این فایل متنی همونطور که میبینین فقط git داخل پرانتز هستش (البته تو عکس پایین من چیزای دیگه هم اضافه کردم)

نصب و پیکربندی zsh

 

در ادامه پست نصب و پیکربندی zsh شما میتونین پلاگین های خودتون رو نصب کنین و و اسمشون رو در لیست بالا قرار بدین… تو گیت هر پلاگین گفته شده چطوری اونو نصب کنین مثالا برای نصب پلاگین zsh-autosuggestions همونطور که تو این صفحه گفته شده باید دستور زیر رو وارد کنید :

و بعد زدن دستور بالا اسم اونو در لیست پلاگین ها قرار بدین مثل عکس بالا که من قرار دادم راستی کار این پلاگین پیشنهاد دادن دایرکتوری هایی هستش که قبلا رفتین خیلی کاربردی هستنش.

 

نصب تم برای zsh

تو آموزش نصب و پیکربندی zsh میریم سراغ تم ها ! تو همون فایل که در هوم شما بود یعنی zshrc. شما میتونین تم رو هم تغییر بدین همونطور که پلاگین اضافه میکردین برای این کار کافیه ZSH_THEME رو سرچ کنین اولین نتیجه ماله تم فعلی شما هستش و میتونین به هر چیزی تغییر بدین مانند عکس زیر که من تم ساده و کاربردی pure رو انتخاب کردم :

نصب و پیکربندی zsh

 

خب همونطور که گفتم همراه فریمورک oh my zsh چندین تم و پلاگین نصب میشه چطوری بفهمیم چی ها هستن و اونا رو انتخاب کنیم؟ برای این کار برین به هوم و Ctrl + h رو بزنین و برین به پوشه oh-my-zsh. اونجا میتونین به تم ها و پلاگین ها دسترسی داشته باشین مثالا اسم تم pure اونجا هست pure.zsh-theme پس شما کافیه pure رو تو کانفیگ ذکر کنین همین.

 

راستی برای ایجاد تغییرات یا دستور زیر رو در ترمینال وارد کنید یا ترمینال رو یک بار باز و بسته کنید :

 

میتوانید لیست کاملی از theme ها را در این دو آدرس ( لینک ۱ – لینک ۲ ) مشاهده بفرمایید. همچنین بعضی از آن ها صفحه github مخصوص خودشان را دارند که با جستجو می توانید به موارد این چینی نیز برسید. در لینک شماره یک theme های مربوط به هسته فریمورک را مشاهده میکند که نیازی به نصب خاصی ندارند و فقط باید در ZSH_THEME تعریف شود،

 

در ضمن شما میتونین از قابلیت alias تو این شل استفاده کنید مانند bash فقط کافیه alias خودتون رو در zshrc. قرار بدین مانند این آموزش.

 

این آموزش یعنی نصب و پیکربندی zsh بازنویسی شده آموزش کامل آقای مصطفی الهیاری هستش راستی نظرتون درباره آموزش نصب و پیکربندی zsh چی بود؟