تفاوت هارد HDD و SSD + ویدئو

بزارین بطور مختصر تفاوت هارد HDD و SSD + ویدئو رو براتون توضیح بدم خیلی از دوستان بعد چند وقت کار کردن با سیستم خودشون متوجه سرعت کم بوت سیستم خودشون یا سرعت کم بارگذاری برنامه ها میشن و بفکر تغییر هارد خودشون هستن منم قصد دارم تو این پست مزایا و معایب رو براتون شرح بدم.

تفاوت هارد hdd با ssd

HDD چیست؟

Hdd   همان مخفف کلمه harddisk drive میباشد که میتوان گفت این تکنولوژی حدود ۶۰ سال قدمت  دارد . در این تکنولوژی اطلاعات بر روی پلتر ذخیره می شود و با کمک بازوی متحرک یا هد اطلاعات خوانده می شود و برق نیز از طریق برد به هد و پلتر میرسد . امروزه سرعت چرخش پلتر ۵۴۰۰ دور در دقیقه میباشد که امکان دارد به ۱۵۰۰۰ دور بر دقیقه نیز برسد. یکی از مزایای دیسک‌های سخت آنستکه این دستگاه‌ها می‌توانند حجم زیادی از اطلاعات را در ازای قیمت ارزان برای شما نگهداری کنند.

 

SSD چیست؟

حافظه های حالت جامد یا همان SSD ها به حافظه هایی گفته می شوند که در آن ها از هیچ قطعه ی متحرکی استفاده نشده باشد، در ساخت آن ها از حافظه های مبتنی بر فلش یا SD Ram ها استفاده می شود SSD مخفف عبارت Solid state disk، منبع ذخیره سازی است که از نیمه رساناهای حالت جامد تشکیل شده است.

 

دسترسی سریع به اطلاعات

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که در hdd  ها قطعه ای به نام هد وجود دارد که متحرک است و بر روی پلتر که اطلاعات بر روی آن ذخیره شده است با سرعت بالا آن را read/write  میکند و در hdd  ها برای دسترسی به اطلاعات نیازمند این است که منتظر این بماند که سرعت چرخش پلتر به مقدار کافی برسد اما در هارد های ssd  بر خلاف hdd  ها میباشد
Ssd  ها برای خواندن اطلاعات به هیچ کدام از عملیات های بالا نیاز ندارند و میتوانند بصورت مستقیم به اطلاعات دسترسی داشته باشند. و این میتواند سرعت بارگذاری یا بوت شدن سیستم را تا چندین برابر کاهش دهد و سیستم عامل با سرعت بالاتری اجرا شود.

SSD-vs-HDD تفاوت

مقاومت در برابر لرزش و ضربه در هارد های hdd بدلیل داشته قطعه متحرک و حساس به نام هد و پلتر ، به کوچکترین ضربه و لغزش و تکان ، مخصوصا در حال کار بسیار آسیب پذیر هستند اما درحافظه های ssd این مشکل برطرف شده مصرف انرژی در تفاوت حافظه HDD و SSD بالا میباشد به طوری که hdd ها حدودا ۶وات مصرف میکنند و sdd ها حدودا ۴ وات مصرف میکنند و در حالتی که از آن استفاده نمیشود به ۲وات کاهش پیدا میکند.

 

اطمینان بالا در ذخیره سازی اطلاعات

تفاوت حافظه های  HDD و SSD در ذخیره سازی اطلاعات به صورت میانگین و تقریبی و در بهترین حالت نگهداری ssd ها ۲برابر hdd ها بر اساس مقیاس اندازه گیری مقاوت ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات میباشد . طول عمر ssd  ها حدود ۱میلیون و ۲۰۰ هزار ساعت تخمین زده شده و هارد های hdd حدود ۶۰۰ هزار ساعت تخمین زده شده است .

 

و در آخر با یک ویدیو زیبا از تفاوت هارد HDD و SSD صحبت رو تمام میکنم :))

ایمان آقاپور

عاشق اینترنت > وبلاگ نویسی > سریال > برنامه نویسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *